Aycan Tütüncüoğlu | No309 Styling Röportajı Demet Özdemir stil danışmanı Ece Şişik ile
16107
single,single-post,postid-16107,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Untitled

No309 Styling Röportajı Demet Özdemir stil danışmanı Ece Şişik ile

Sizler tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Ece Şişik, No309 dizisi Demet Özdemir (Lale karakteri) stil danışmanı olarak projede yer almaktayım.

Stil danışmanlığı ve moda editörlüğü yapıyorum ama aslında Koç Üniversitesi Kimya-Biyoloji mühendisliği bölümünden mezunum. 2015’ten beri bu sektörün içindeyim.

Styling olmaya nasıl karar verdiniz?

Kimya mühendisliğini yapmak istemediğimi anladıktan sonra ilgi alanıma yönelmek için çeşitli eğitimler aldım. Moda altında fazlasıyla alt başlık barındıran bir dal. Aldığım eğitimler sonucunda; bir hikayenin anlatıldığı, karakterlerin oluşturulduğu styling alanına yöneldim. Sektöre ilk önce ‘DiceKayek’ markasında başladım. Daha sonrasında free-lance çalışmaya başladım.

Daha önce hangi projelerde yer aldınız?

-Kara Ekmek (dizi)

-İşte benim stilim / Öykü Serter

-İşte benim stilim / Kemal Doğulu

-Hesapta Aşk (film)

-Women’s Fitness & Cosmopolitan (dergi)

 

Projede karakterin stilini belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Stilinin karaktere uygunluğu ve tutarlılığı çok önemli. Karakterin seyirciye geçebilmesi ve kabul görebilmesi için  o karakterin gerçekten böyle bir stili olabilir mi sorusunun cevabı net olmalıdır. Sadece trend parçalardan oluşması değil gerçekliği yansıtması da önemlidir.

Oyuncuların kıyafetine uygun aksesuarlara karar verirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Aksesuar kombin tamamlamada yardımcı oyuncu, hatta zaman zaman başrol olabiliyor. Karakterin stilini göz önünde bulundurarak kombinine uygun parçaları seçmeye çalışıyorum. Bunun dışında kalıcı aksesuarların karakter oluşturmakta önemli rolü var. Bu tarz aksesuarlar kullanmayı da seviyorum. Hepimizin çıkarmadığımız bir saati, bileziği, kolyesi, küpesi vardır diye düşünüyorum:)

No309 dizisinde Lale kesinlikle giymeyeceğini düşündüğünüz modeller ve renkler hangileridir?

Fazla desenli, renkli parçalar ve aşırı seksi kıyafetler Lale’nin duru stilinin dışında kalıyor.

Sette sahneye hazırlanırken oyuncunun kesinlikle giymem dediği kostüm için nasıl ikna ediyorsunuz ya da nasıl yöntemler sunuyorsunuz?

Bazen kıyafetler elde göründüğünden çok farklı durabiliyor, o noktada üzerinde görmeyi teklif ediyorum ve genelde yanılmıyorum 🙂 Fakat, oyuncu gerçekten kendini o kostüm içinde iyi hissetmiyorsa diğer alternatifleri sunuyorum. Oyuncunun mutlu olması da kostümü ile iyi durması kadar önemli.

No309  severek izlenen uzun süredir devam eden bir dizi, dizinin stil danışmanlığını yaparken özellikle başrol oyuncularda zorlandığınız noktalar oluyor mu?

Demet ile aramızda iyi bir enerji ve güven var sanırım, bu işe başladığımdan beri kıyafetler ve kombinler konusunda zorluk yaşamıyoruz.

Son olarak sizin mesleğinizi yapmak isteyen gençlere hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Ben işimi çok severek yapıyorum. Çekimler, dizi-film setleri vs dışarıdan bakılınca şaşalı gibi duruyor belki ama görülen kısmından çok görünmeyen zorlu kısımları var. Bu alanda ilerlemek isteyen gençlerin bu zorlu kısımların bilincinde olmalarını ve bu zorluklarıyla bu işi yapmaya devam etmek istiyorlarsa da sabırlı olmalarını tavsiye ederim.

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yazın